All Products
Keywords [ color aluminum coil ] match 201 Products.
Reflective Polished Mirror Aluminium Coil For Building Insulation
| Alloy: | 3003 |
|---|---|
| Temper: | H14, H16, H24, H26 |
| Thickness(mm): | 0.40mm – 1.50mm |
Aluminium Coil Is Perfect Choice for Roofing Cladding and Heat Exchangers
| Coil Od: | Up To 2000mm |
|---|---|
| Usage: | Building Construction |
| Processing: | Bending, Welding, Cutting, Punching, Etc. |
3003 Aluminum Sheet
| Title: | Specifications Of 3003 Aluminum Sheet |
|---|---|
| Data: | Array |
| Title: | 3003 Aluminum Sheet Chemical Composition |
Embossed Aluminum Sheet Designed for Building Providing Superior Corrosion Resistance and Easy Installation
| Usage: | Electric,Packing,Building,Composite Pipe |
|---|---|
| Pattern: | Orange Peel Pattern/Wood Grain/Diamond Pattern/Pebble Pattern/Cobblestone Pattern,etc. |
| Price Terms: | FOB, CIF, CFR, CNF, Etc. |
.032 Aluminum Sheet -------------------
| Alloy: | 1000, 3000, 5000, 6000 |
|---|---|
| Temper: | O-H112, T3-T8, T351-T851 |
| Thickness: | 032 Inch/0.8128 Mm |
EN AW Standard Embossed Aluminum Electric Class 100 Percent Recyclable Metal Suitable for Structural and Mechanical Uses
| Productname: | Embossed Aluminum |
|---|---|
| Temper: | O H14 H24 H18 H22 H32 Etc MOQ: 3Tons |
| Usage: | Electric,Packing,Building,Composite Pipe |
Cold Rolled Aluminum Circle Disc 80mm-1000mm Diameter Circle Aluminium
| Alloy: | 1100, 1050, 1060, 1070, 3003, 3004, 5052, 5754, 6061, Etc |
|---|---|
| Temper: | O, H12, H14, H16, H18, Etc |
| Thickness(mm): | 0.13mm-6.5mm |
1060 1100 Color Coated Aluminum Roofing Coil PVDF/PE Coating Weather Resistant ASTM Standard
| Application: | Building Decoration, Roofing, Curtain Walls, Appliances |
|---|---|
| Coil Weight: | 1-6 Tons |
| Alloy Or Not: | Is Alloy |
1050, 1060, 1070 Yongsheng Aluminum Strip Coil Custom Length & ID For Automotive, Furniture & Construction
| Length: | As Per Your Requirements |
|---|---|
| Coilouterdiameter: | E.g., ≤1500mm |
| Processing Service: | Anodizing, Cutting, Decoiling, Bending |
Color Coated Aluminum Coil 1050/1060/1100/3003 | PE/PVDF/HDP/SMP Coating | 80-90 High Gloss | For Exterior/Interior Walls & Roofing
| Packaging Details: | Standard Seaworthy Wooden Pallet Packing |
|---|---|
| Delivery Time: | 7-15work days |
| Payment Terms: | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union |


