All Products
Keywords [ color aluminum coil ] match 201 Products.
Color Coated Aluminum Foil / Pre-coated Aluminum Foil / Color Coated Aluminum Coil | 1060, 1235, 8011 | For Packaging & Building Materials | Customizable
| Packaging Details: | Standard Seaworthy Wooden Pallet Packing |
|---|---|
| Delivery Time: | 7-15work days |
| Payment Terms: | Western Union,T/T,D/P,D/A,L/C |
Yongsheng Aluminum Alloy Coil 3003 & 3104 for Electrical Components & Decorative Use
| Surface Finish: | Mill Finish, Anodized, Painted, Mirror Finish |
|---|---|
| Tolerance: | ±3% |
| Ace Treatment: | Coated |
Color-Coated Aluminum Coil | Alloys 1060/3003 | PE/PVDF Coating | Specialized for Roofing / Exterior Walls / Ceilings
| Packaging Details: | Standard Seaworthy Wooden Pallet Packing |
|---|---|
| Delivery Time: | 7-15work days |
| Payment Terms: | Western Union,T/T,D/P,D/A,L/C |
Aluminum Roll Coil 1060 1100 3003 H12 GB/T3880 1.2mm 2.5mm Aluminum Sheet for Cladding
| Alloy: | 1000/3000/5000/6000/etc |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Thickness: | 0.2mm - 8mm Or Customized |
Color-coated aluminum 1060/3003 | PE/PVDF coating | Customizable color and specifications | Specialized for construction, decoration, and rolling shutter doors
| Packaging Details: | Standard Seaworthy Wooden Pallet Packing |
|---|---|
| Delivery Time: | 7-15work days |
| Payment Terms: | Western Union,T/T,D/P,D/A,L/C |
3000 Series PE PVC Coated Aluminum Trim Coil Roll Painted Aluminum Sheet
| Alloy: | 1050, 1060, 1100, 3003, 3004, 3105, Etc. |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Thickness: | 0.2-3mm |
3003 Aluminum Flash Coil for roof waterproofing 0.3 to 8mm thick, waterproof, durable and easy to install
| Alloy: | 3003, 3000 Series, Etc |
|---|---|
| Temper: | O-H112,T3-T8 |
| Thickness: | 0.3mm-8mm |
Stucco Embossed Aluminium Sheet Coil 1000-6000 Series 1.0-1.5mm
| Grade: | 1xxx/3xxx/5xxx/6xxx/8xxxx Series |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Type: | Plate/Coil |
Yongsheng Aluminum Strip Coil 6061/6000 Series Multiple Tempers Available Ideal for Sports Equipment & Furniture Manufacturing Compliant with ASTM/EN/GB Standards
| Type: | Roll |
|---|---|
| Edge: | Mill Edge, Slit Edge |
| Thickness: | 0.2mm - 3.0mm |
1060, 1235, 8011 | Customizable Coated Aluminum Foil / Pre-coated Aluminum Foil / Color Coated Aluminum Coil | For Pipe Insulation, Waterproofing & Roofing Insulation
| Color: | As Customer Request |
|---|---|
| Recyclable: | Yes |
| Price Terms: | FOB, CIF, CFR, CNF, Etc. |


